spsf

 

3gun

ipsc

Logga in

Besökare

Vi har 20 besökare och inga medlemmar online

Torups pistolklubb (TPK) var framtill slutet av 80 talet en mycket framgångsrik och utpräglad sportskytteklubb. En av klubbens medlemmar Curt Andersson har deltagit på två OS, 1972 och 1976 i Snabbpistol. Andra medlemmar i föreningen har deltagit på både EM & VM i Fripistol (Ragnar Skanåkers paradgren).
Sedan slutet av 80 talet och framåt har klubben mer förknippats Fältskytte senare Dynamiskt & PPC Skytte. Torups Pk var den klubb som intruducerade PPC skyttet i Sverige, vilket till slut gav som resultat att PPC numer är en officiell gren inom Svenska Pistolskytteförbundet.
2015 anslöt sig TPK till 3 Gun Nation förbundet, och under 2016 tog denna skytteform riktig fart inom klubben.
Klubben arrangerar månadsmatcher i Dynamiskt skytte & 3 Gun Nation. De grenar som majoriteten av medlemmarna bedriver.
TPK arrangerar årligen en deltävling i Västsvenska Cupen (Dynamiskt skytte). TPK arrangerar även deltävlingar i Svenska PPC Cupen.

Klubben arrangerar årligen klubbmästerskap i IPSC handgun, Shotgun, Rifle & PCC, 3 Gun samt Fältskytte
Klubben äger 2 anläggningar en i Torup med 25 & 50 meter bana & en Gevärsbana på 300m i Krogsered.